- Izolatory ceramiczne i ceramika techniczna: rewolucja w wysokotemperaturowych zastosowaniach
- Sieczki dla koni – dlaczego warto wprowadzić je do diety Twojego konia?
- Personalizacja opakowań z nadrukiem: Jak wyróżnić swój produkt?
- Odkryj klucz do nauki języków z Matfel.pl - słowniki polsko-norweskie i polsko-czeskie
- Wpływ polityki handlowej na ceny surowców na giełdzie
Łupież u kota – poznaj 4 elementy codziennej profilaktyki
Problemy skórne naszego zwierzaka mogą mieć różne przyczyny – chcąc im zapobiegać, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Na jakie elementy codziennej opieki nad zwierzakiem warto zwrócić uwagę, aby zminimalizować ryzyko, że koci łupież pojawi się także u naszego kota?
Zdrowa dieta to podstawa
Zbilansowany jadłospis oparty o wysokiej jakości składniki ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu – nie tylko skóry. Ta jednak potrzebuje do spełniania swoich funkcji cennych witamin, kwasów omega 3 i omega 6, a także minerałów. Jeśli mamy wątpliwości związane z tym, czy nasz zwierzak otrzymuje pełnowartościowe porcje każdego dnia, dobrym pomysłem będzie zasięgnąć porady weterynarza, który pomoże nam w ułożeniu jadłospisu, a także zarekomenduje wysokiej jakości karmy dla kotów.
Z włosem i pod włos
Nie bez znaczenia dla kondycji kociej skóry są regularne zabiegi pielęgnacyjne – szczotkowanie za pomocą miękkiej szczotki pomaga zwierzęciu w pozbywaniu się martwego naskórka. Zbyt częste i zbyt intensywne może jednak przynieść odwrotny skutek, w efekcie którego pojawia się problemy skórne. Łupież u kota może pojawić się także jako odpowiedź gruczołów łojowych na działanie zbyt silnie skoncentrowanych preparatów pielęgnacyjnych – np. suchych szamponów. Pamiętajmy, że w tym celu warto stosować wyłącznie produkty przeznaczone dla kotów. Na rynku znajdziemy ich szeroki wybór – w przypadku problemów z pomocą przyjdzie nam weterynarz lub personel sklepu zoo logicznego.
Regularne kontrole weterynaryjne
Wsparcie specjalisty może okazać się pomocne także podczas rutynowych kontroli w gabinecie weterynaryjnym. Warto zadbać o regularne konsultacje i weryfikować stan zdrowia naszego pupila – doświadczone oko weterynarza może dostrzec to, co przeoczyliśmy obserwując zwierzaka w domowym zaciszu lub przeprowadzając codzienne zabiegi pielęgnacyjne. W momencie, gdy łupież u kota się pojawi, ekspert będzie w stanie trafnie go zdiagnozować, wykluczyć choroby współtowarzyszące oraz zalecić odpowiednie, adekwatne do stanu zdrowia kota leczenie.
Ciepło, cieplej…
Kolejnym czynnikiem mającym wpływ na proces złuszczania się naskórka naszych kotów jest temperatura. Dotyczy ona szczególnie tych pupili, które nie wychodzą na zewnątrz – łupież u kota może pojawić się np. w sezonie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniu staje się suche. Niekiedy jednak problem ten pojawia się u tych zwierzaków, które spędzają zbyt wiele czasu… zażywając kąpieli słonecznych. W pierwszym przypadku warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, w drugim, wspomóc pupila dietą i pozostałymi elementami profilaktyki lub (o ile to możliwe) dozować zwierzakowi dostęp do miejsca, w którym lubi się wygrzewać – np. balkonu lub trasu.
Troska o dobry stan skóry naszego pupila może być prosta. Wystarczy wziąć pod lupę kilka istotnych czynników i w razie konieczności – odpowiednio szybko reagować. Rada doświadczonego weterynarza może pomóc nam szybciej uporać się z problemem kociego łupieżu i przywrócić pupilowi komfort.